
Odpowiedni dobór stężenia produktów czyszczących, to klucz do optymalnego wykorzystania czasu pracy przy aucie. Zbyt wysokie stężenie w skrajnych przypadkach może spowodować niechciane skutki – np. odbarwienia, zacieki, czy też zbyt długie wypłukiwanie. Dobór za niskiego stężenia może natomiast nie dawać w pełni zadowalającego efektu.
Wskazówki zawarte na etykietach produktów są podpowiedzią producenta, jakie stężenie można uznać za wyjściowe i jakie powinno sobie poradzić z danym typem zanieczyszczeń.



Za przykład niech posłuży nam najpopularniejszy środek w detailingu, czyli APC. Rozwinięcie tego skrótu, w wolnym tłumaczeniu to środek do czyszczenia różnych powierzchni – oczywiście jest to koncentrat i to od tego jak go rozcieńczymy, będzie zależała siła czyszczenia. Inne stężenie APC będzie potrzebne do wyczyszczenia plastikowego progu załadunku w bagażniku, a inne do zrobienia porządku z komorą silnika. W pierwszym przypadku, stężenie na poziomie 1:25-50 bez problemu powinno sobie poradzić z zanieczyszczeniami. Do zabrudzeń pod maską, możemy szykować APC w stężeniu 1:5.
Poniżej znajduje się tabelka z najczęściej używanymi proporcjami stężeń.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że stężenie 10% to nie to samo co 1:10. Dla przykładu posłużymy się objętością 1 L gotowego roztworu. 10% roztwór APC to 100 ml koncentratu wymieszanego z 900 ml wody (1 część koncentratu wymieszanego z 9 częściami rozpuszczalnika – czyt. wody). Natomiast roztwór 1:10 APC to 91 ml koncentratu, wymieszana z 909 ml wody.



Różnice są znikome, stąd często można spotkać się z zamiennym używaniem tych najczęściej używanych proporcji.