Parujące szyby to najczęściej występujący problem w okresie jesienno-zimowym. Osadzanie się pary wodnej w wyniku różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pojazdu może mieć wiele przyczyn. Zaparowane szyby to nie tylko problem estetyczny, lecz także przypadłość wpływająca na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.
Chcąc usunąć wilgoć z naszego auta, należy wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim musimy zlokalizować źródło problemu. Na początku sprawdźmy czy dywaniki i wykładzina są mokre. Należy pamiętać również o bagażniku oraz wnęce na koło zapasowe. Zwróćmy również uwagę czy uszczelki drzwiowe nie są nadmiernie pozagniatane lub rozerwane. Podczas poszukiwania winowajcy parujących szyb, nie zapomnijmy o kontroli filtra kabinowego. Gdy jest brudny i/lub wilgotny, ogranicza przepływ powietrza przez kanały nawiewów, co znacząco pogorsza sytuację w walce z parującymi szybami.
Gdy uda nam się zlokalizować źródło problemu, czas je wyeliminować! W przypadku wilgoci w dywanikach lub wykładzinie, możemy użyć klimatyzacji w naszym aucie. Zostawmy ją włączoną na kilkanaście minut z maksymalną temperaturą, zamkniętym obiegiem powietrza i lekko uchyloną szybą. Po tym czasie, wnętrze auta powinno być idealnie osuszone, a nam pozostaje jedynie utrzymać ten stan.
Jeżeli problem parowania szyb dotyczy auta, które nie posiada klimatyzacji, możemy zastosować gotowe pochłaniacze wilgoci lub też stworzyć je sami. Najprostszym sposobem będzie zastosowanie żwirku dla kotów, który wsypujemy do materiałowego woreczka. Takie pakunki rozkładamy w kilku miejscach w aucie. Żwirek absorbuje wilgoć i bardzo dobrze poradzi sobie w wilgocią w samochodzie, choć ta metoda wymaga nieco więcej czasu.
W przypadku kiedy wszystkie wyżej wymienione przyczyny zostały usunięte, a parowanie nadal występuje, prawdopodobnym powodem parowania jest uszkodzony układ chłodzenia. Możliwe, że w okolicy nagrzewnicy/wentylatora wystąpiła nieszczelność i to płyn chłodniczy jest źródłem uporczywej usterki. W takim przypadku czeka Cię niestety wizyta u mechanika, który usunie przyczynę nieszczelności.
Aby utrzymać wnętrze auta wolne od wilgoci warto pomyśleć o tym, by szyby były regularnie myte, a dywaniki w okresie jesienno-zimowym, wymienione na gumowe. Nie przepuszczają wody, która mogłaby wsiąknąć w wykładzinę oraz łatwiej zbiera się z nich wilgoć w przypadku odpadów deszczu czy śniegu.