Istnieje kilka metod dbania o tapicerkę w naszych autach. Podstawą jest dokładne i systematyczne odkurzanie oraz reagowanie już w momencie zauważenia zanieczyszczeń. Nie każdy posiada odkurzacz piorący, ale i nie wszędzie powinniśmy go używać – choć pranie ekstrakcyjne to najskuteczniejsza metoda pozbywania się uporczywych zabrudzeń z tekstyliów. Punktowe zabrudzenia. jak zachlapania napojami, zacieki po deszczu, czy też ślady po jedzeniu, dostrzeżone szybko, są dość łatwe do usunięcia bez konieczności użycia specjalnego odkurzacza.
Chcąc odświeżyć tapicerkę materiałową, a w szczególności te miejsca, które są wrażliwe na przemoczenie – np. podsufitka samochodowa, która po nadmiernym przemoczeniu, po prostu zacznie się odklejać lub też materiałowe boczki drzwiowe – należy zastosować metodę bonetowania.
Czym jest bonetowanie? Jak i czym je wykonać? Już śpieszymy z odpowiedzią!
Bonetowanie to metoda bezpiecznego prania tapicerki bez jej przemaczania. Stosując tę technikę prania najlepiej użyć dedykowanego środka, np. Fabric Cleaner Shampoo, który bez problemu radzi sobie z lekkimi oraz średnimi zabrudzeniami, odseparowując je od włókien materiału, co pozwala na bezpieczne ich usunięcie.
Sam proces bonetowania jest dość prosty. Może nieco czasochłonny, jak w przypadku uporczywych zabrudzeń, lecz daje on rewelacyjne rezultaty. Podstawa to odkurzenie powierzchni, tak by nie rozcierać luźnego brudu, a skupić się na tym, co wymaga naszej interwencji.
Na początek aplikujemy Fabric Cleaner Shampoo na mikrofibrę (2-3 psiknięcia) i w przypadku np. podsufitki pracę rozpoczynamy od tyłu auta i pracując na całej powierzchni, kierujemy się ku przodowi. Nie należy używać dużo siły i warto uzbroić się w cierpliwość – pośpiech nie jest tu wskazany. Gdy zauważymy, że brakuje nam produktu, aplikujemy go ponownie, na czystą stronę fibry – pamiętając o tym, żeby nie doprowadzać do nadmiernego zawilgocenia materiału.
W przypadku gdy chcemy odświeżyć np. kanapę, fotele, czy dywaniki, możemy zaaplikować preparat bezpośrednio na dany element i wspomóc się np. szczoteczką, która lepiej wzruszy brud, który następnie usuniemy mikrofibrą. Po zakończeniu bonetowania warto odczekać do momentu, kiedy tapicerka wyschnie i ponownie ją odkurzyć – da to lepszy rezultat końcowy, gdyż zabrudzenia które zostały odspojone od włókien materiału, a nie zostały usunięte fibrą, łatwiej poddadzą się standardowemu odkurzaczowi gdy już przeschną.
Pamiętajmy, że bonetowanie zawsze będzie nieco łagodniejszym oraz szybszym sposobem prania materiałów, również tych które występują w naszych domach. Do ciężkich zabrudzeń, konieczne może być użycie odkurzacza ekstrakcyjnego oraz odpowiednio silniejszych kosmetyków.