Pranie ekstrakcyjne tapicerki samochodowej może wydawać się wymagającą czynnością. Jednak podchodząc do tego zagadnienia z odpowiednim nastawieniem oraz niewielkim przygotowaniem, można osiągnąć naprawdę zadowalające efekty.
Pierwszym i bardzo istotnym krokiem jest przygotowanie wszystkich akcesoriów i odpowiedniej chemii, by zapewnić ciągłość pracy bez konieczności odrywania się, co przyniesie znacznie lepsze efekty.
Kolejnym etapem jest przygotowanie samego miejsca pracy. W miarę możliwości należy usunąć z auta wszelkie elementy, które będą mogły przeszkadzać w odkurzaniu. Często w dość łatwy sposób można wyjąć siedzisko kanapy lub wykręcić fotele kierowcy i pasażera. Poświęcenie kilkunastu minut zaowocuje zarówno o wiele większym komfortem pracy, jak i możliwością dokładniejszego wyprania tekstyliów.
Proces czyszczenia tapicerki rozpoczynamy od bardzo dokładnego odkurzania. Ponad połowa zabrudzeń występujących na tapicerce samochodowej, to zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie — piasek, kurz, sierść, resztki odzieży — wbite głęboko w strukturę materiału. Podczas odkurzania warto wspomóc się szczotką oraz w miarę możliwości kompresorem. Odkurzanie rozpoczynamy od podsufitki — tutaj używamy końcówki z miękkim włosiem — i kierujemy się ku dołowi. Po jego zakończeniu, w kolejnym kroku przechodzimy do aplikacji pre-spraya Carpet Cleaner. To skoncentrowany preparat, który idealnie sprawdzi się w tej roli. Ma on za zadanie rozpuścić zabrudzenia, odspoić je od włókien tapicerki, tak aby ekstrakcja była już tylko formalnością. Możemy wspomóc działanie pre-spraya, używając do jego rozcieńczenia ciepłej wody lub korzystając z delikatnej szczotki, którą wzruszymy brud. Po aplikacji czekamy 5–10 minut i przechodzimy do ekstrakcji brudu z tapicerki. Proces odciągania wilgoci zaczynamy od górnych partii (oparcia oraz zagłówki na początek), następnie przechodzimy do siedzisk i na końcu pierzemy wykładziny. Jeżeli zauważymy plamy, które nie chcą się doprać, można użyć Carpet Cleanera jako odplamiacza (więcej informacji o stężeniach znajdziesz na etykiecie produktu).
Po zakończeniu ekstrakcji, warto przetrzeć prane elementy mikrofibrą, gdyż w ten sposób pozbędziemy się wilgoci z miejsc, z których nie udało się jej odciągnąć ssawką odkurzacza.
Schnięcie tapicerki powinno przebiegać w dobrze wentylowanym, przewiewnym pomieszczeniu
w którym panuje temperatura pokojowa. W przypadku dobrze odciągniętej wilgoci, suszenie wnętrza auta bez wspomagania, nie powinno trwać dłużej niż 3-4 godziny.